Ситуація зі сказом неблагополучна у Кременецькому районі
Епізоотична ситуація зі сказом в районі залишається неблагополучною. Природні вогнища сказу існують на всій території району. За 2023 рік по двох територіальних громадах виявлено три неблагополучні пункти по сказу котів: по В.Дедеркальській ТГ с. Матвіївці, с. Вовківці рішенням ДНПК при Кременецькій військовій адміністрації оголошено неблагополучні пункти по сказу із загрозливою зоною с.Гриньківці, с. М.Дедеркали, с. В.Дедеркали; по Шумській ТГ рішенням ДНПК при Шумській міській раді оголошено неблагополучний пункт по сказу с. Бриків та загрозливою зоною м. Шумськ та с. Круголець. У даних населених пунктах ( с. Бриків, м. Шумськ , с. Круголець, с. Вовківці, с. В.Дедеркали, с. М.Дедеркали, с. Матвіївці, с. Гриньківці ) спеціалістами Кременецької районної лікарні ветеринарної медицини проводиться подвірна вакцинація собак і котів проти сказу.
Сказ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю. Своєчасне щеплення домашніх улюбленців проти сказу врятує здоров’я власникам тварин і самим тваринам від небезпечного захворювання.
Адже джерелом збудника сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через покуси, ослинення, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей. Тривалість інкубаційного періоду для тварин залежить від багатьох факторів. Найбільш короткий інкубаційний період для тварин з 7-8 днів до трьох місяців і навіть до одного року, а у людей від 2-х тижнів до 3-ох років. З місця укусу вірус поширюється по нервовій тканині до спинного та головного мозку, де потім накопичується і потрапляє до внутрішніх органів, які можуть його виділяти: слинні, слизові, підшлункова і молочні залози.
Клінічні ознаки сказу у тварин і людей подібні. Форма хвороби може бути буйною, тихою, атиповою. Характерними признаками захворювання на сказ тварин можуть бути: погіршення апетиту, порушенням зору, підвищенням чутливості тварин до світла, шуму, дотику, проява буйства, агресивності, паралічу жувальних м’язів і гортані, зниженням больової чутливості, порушенням роботи центрів дихання та кровообігу, що в кінцевому результаті закінчується смертю.
Важливим екологічним фактором, що впливає на епізоотичний процес, є чисельність мишовидних гризунів. Встановлено, що збільшення їх чисельності в теплий зимово-весняний період супроводжується підйомом захворювання на сказ. Розмноження мишовидних гризунів в свою чергу сприяє тепла і волога погода, і тому не було винятком захворювання котів на сказ в приватних господарствах сіл Бриків та Матвіївці. І лише своєчасне звернення людей про покуси котами убезпечило постраждалих від захворювання на сказ.
Власникам тварин необхідно знати:
- Купуючи собаку, кота чи іншу тварину слід вимагати довідку або ветеринарне свідоцтво про стан її здоров’я.
- Придбавши тварину, негайно повідомити ветеринарного спеціаліста, за необхідності, проводити щеплення проти сказу.
- Не привласнювати безпритульних собак і котів та уникати з ними контактів .
- Щороку доставляти собак і котів, які досягли трьох місячного віку у ветеринарну установу для щеплення від сказу.
- У випадку нанесення вашими тваринами покусів людям чи тваринам, негайно повідомляти службу ветеринарної медицини для 10-денного карантинування.
- Помітивши зміни у поведінці тварини (відмова від корму, підвищена агресивність, водобоязнь, нервові явища), негайно повідомити ветеринарному спеціалісту.
- В разі загибелі собак, котів чи інших тварин – повідомляти ветеринарну службу.
Запам’ятайте: своєчасне щеплення вашої тварини проти сказу врятує вас і вашого улюбленця від небезпечного захворювання!
Кременецьке районне управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Тернопільській області