Компенсація постраждалим від вибухонебезпечних предметів
Відповідно до Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» постраждалі особи мають право на щорічну допомогу на оздоровлення та одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю.
З цією метою Кабінету Міністрів України 29 вересня 2021 року затвердив постанову № 1020, котра у свою чергу ввела у дію Порядок надання одноразової компенсації особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю, постраждалим внаслідок дії вибухонебезпечних предметів та Порядок надання щорічної допомоги на оздоровлення особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю, постраждалим внаслідок дії вибухонебезпечних предметів (далі – Порядки).
Відповідно до цих Порядків компенсація та допомога на оздоровлення призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Київ та Севастополь держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад на підставі звернення як постраждалої особи так і її законного представника, за зареєстрованим або фактичним місцем проживання.
Окрім заяви на отримання компенсації та допомоги на оздоровлення додаються наступні документи:
- копію паспорта громадянина України, копії тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне, або тимчасове проживання, посвідчення біженця, а також за наявності інформації про місце проживання;
- для дітей віком до 14 років подається копія свідоцтва про народження;
- копію реєстраційного номера облікової картки платника податків. Для осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера, потрібно подати серію та номер паспорта громадянина України;
- для повнолітніх осіб необхідно подати копію довідки медико-соціальної експертної комісії, в якій зазначено групу та причину інвалідності, а для дітей до 18 років копію висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про встановлення категорії «дитина з інвалідністю».
Вартим уваги є те, що обов’язковою умовою призначення компенсації є те, що звернення надійшло не пізніше ніж через 60 календарних днів після встановлення зв’язку інвалідності з ушкодженнями спричиненими вибухонебезпечними предметами, а допомога на оздоровлення у зв’язку із такою інвалідністю – за умови щорічного подання звернення до 15 жовтня.
Порядками визначені розміри компенсації та допомоги особам, які постраждали від вибухонебезпечних предметів на території України.
Розмір компенсації залежить від встановленого на 1 січня поточного року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і виплачується у:
- п’ятикратному розмірі – для особи з інвалідністю І групи та дитини з інвалідністю підгрупи А до 18 років;
- чотирикратному розмірі – для особи з інвалідністю ІІ групи та дитини з інвалідністю до 18 років;
- трикратному розмірі – для особи з інвалідністю ІІІ групи.
Нараховування допомоги на оздоровлення, для постраждалої особи теж обчислюється із встановленого на 1 січня поточного року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а виплата нараховується у таких розмірах:
- 40 % для дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю I або II групи;
- 35 % особам з інвалідністю III групи.
Важливим є те, що допомога на оздоровлення буде виплачуватися постраждалій особі, якщо вона протягом року не отримувала безоплатну санаторно-курортну путівку або путівку на оздоровлення. Якщо така особа отримала грошову компенсацію замість санаторно-курортної путівки або самостійне санаторно-курортне лікування, а також отримала щорічну допомогу на оздоровлення за рахунок державного чи місцевого бюджетів, така допомога не нараховується.