Державна реєстрація фізичної особи-підприємця

Дата: 21.07.2021 16:47

Державна реєстрація фізичної особи-підприємця - це офіційне визнання шляхом засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про фізичну особу-підприємця.

В першу чергу, щоб зареєструватись як фізична особа-підприємець, заявнику необхідно обрати код запланованої діяльності за Класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД).

Державна реєстрація фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцем проживання фізичної особи-підприємця.

Зареєструватися, як фізична особа-підприємець можливо двома способами:

•  подати заяву про реєстрацію фізичної особи-підприємця особисто заявником;
  • подати заяву про реєстрацію через портал електронних сервісів.

Для того, щоб зареєструватися онлайн потрібно:

• зареєструватися на сайті;
  • увійти в персональний кабінет;
  • сформувати заяву;
  • підписати заяву електронним підписом (КЕП);
  • відправити заяву;
  • отримати документ.

Така електронна заява формується заявником із долученням до неї електронних копій документів необхідних для державної реєстрації, які виготовляються шляхом сканування або ж оригіналів таких електронних документів. Заява для державної реєстрації в електронній формі подається з обов’язковим накладенням заявником власного кваліфікованого електронного підпису.

Для проведення державної реєстрації фізичної особи підприємцем офлайн, особі необхідно подати :

- заяву про державну реєстрацію фізичної особи - підприємцем;

- копію документу, що посвідчує особу;

- копію картки платника податків;

- також у разі наявності - заяву про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування, форму якої затверджено наказом Мінфіну України.

В окремих випадках для здійснення державної реєстрації фізичної особи – підприємця також подаються документи такі як :

- нотаріально засвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування — для фізичної особи, яка досягла 16 років і воліє займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності;

- договір (декларацію) про створення сімейного фермерського господарства — у разі державної реєстрації фізичної особи, яка самостійно або із членами сім’ї створює сімейне фермерське господарство.

Перелік документів, які необхідно подати для реєстрації є вичерпним і реєстратору заборонено вимагати інші додаткові документи для проведення реєстраційних дій .

Також державний реєстратор може відмовити у проведенні державної реєстрації фізичної особи-підприємця у випадках, коли :

• документи подано особою, яка не має на це повноважень;
  • у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;
  • не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
  • документи подані до неналежного суб’єкта державної реєстрації;
  • наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;
  • наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що фізична особа вже зареєстрована як ФОП;
  • подані документи суперечать вимогам законів України (частина друга статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань").

У випадку, коли державний реєстратор приймає рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій, він зобов’язаний про це повідомити заявника. У повідомленні про відмові в проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів. Після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації, така заява заявником подається повторно.