Подолання незадекларованої праці

Дата: 25.08.2020 16:38

Державна служба України з питань праці

Більше 20% працездатного населення України повністю або частково не декларують трудові відносини з роботодавцем.

З червня 2020 року в Україні триває масштабна інформаційна кампанія, під час якої інспектори праці доводять роботодавцям інформацію про неприпустимість допуску до роботи без оформлення трудових відносин, переваги офіційного працевлаштування та ризики незадекларованої праці. До зазначеної кампанії залучені органи влади різних рівнів, Державна служба України з питань праці та органи місцевого самоврядування, які здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю.

З 1 вересня 2020 року заплановано проведення інспекційної кампанії, під час якої будуть здійснюватися заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Заходами контролю будуть охоплені суб’єкти господарювання, у яких за результатами інформаційної кампанії встановлена невідповідність фактичної кількості працівників даним Реєстру застрахованих осіб та у яких відсутня позитивна динаміка працевлаштування.

Від чисельності офіційно працевлаштованих працівників залежить дохід місцевих бюджетів (отримання частини податку на доходи фізичних осіб) і, як наслідок, благополуччя жителів громади.

Державна служба з питань праці має право без попередження перевіряти, як бізнес виконує трудове законодавство.

• Інспектор праці може прийти без попередження в будь-який час.
  • Інспектор праці має показати службове посвідчення, а також за вимогою – копію направлення на проведення інспекційного відвідування.
  • Перевірка може проходити на місці або дистанційно (невиїзна інспекція).
  • Максимальний термін перевірки – до 10 днів.
  • Інспектор має вільний доступ до будь-яких виробничих, службових й адміністративних приміщень.
  • Інспектор може перевіряти будь-які документи щодо працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками.
  • Під час інспекційного відвідування дозволяється робити фото, відео або аудіо, залучати правоохоронні органи.

Додаткова інформація щодо проведення кампанії з подолання незадекларованої праці «Виходь на світло» розміщено на сайті Державна служба України з питань праці: https://dsp.gov.ua/podolannia-nelehalnoi-zainiatosti.