Шумська міська рада - об'єднана територіальна громада

Тернопільська область, Кременецький район

ВАКЦИНАЦІЯ: ПРАВА БАТЬКІВ І ДІТЕЙ ПІД ЧАС ЩЕПЛЕНЬ

Дата: 18.06.2018 08:59
Кількість переглядів: 5969

Фото без описуЧи варто робити щеплення дітям? Конкретної відповіді на це запитання немає, а ставлення сучасних батьків і лікарів до вакцинації дитини дуже неоднозначне. Одні впевненні, що щеплення є запорукою здорового суспільства та сприяють підвищенню імунітету, інші – наполягають на тому, що після вакцинації у дитини можуть виникнути серйозні ускладнення та проблеми зі здоров’ям.

В Україні щеплення дітей проводиться за згодою батьків, без їхнього відома будь-які маніпуляції зі здоров’ям дитини медичні працівники проводити не мають права. Щоб не помилитися у своєму виборі, батькам слід усвідомити певні моменти: що таке вакцина і чому слід робити щеплення. Крім того слід розуміти , за яким графіком вони будуть проводитися і які є протипоказання проти вакцинації.

У нашій країні вакцинація дітей, у тому числі ново роджених, має добровільний характер, і змусити батьків,які не хочуть зробити своїй дитині щеплення, ніхто не може. Вони мають законне право відмовитися від вакцинації, але при цьому повинні реально оцінювати можливі ризики та наслідки як для здоров’я дитини, так і для соціального розвитку.

Аргументи за щеплення:

  1. щеплення не дає 100%гарантій від інфекційних захворювань, але зменшує ризик зараження;
  2. не вакциновані діти частіше хворіють і можуть нести загрозу здоров’ю інших дітей;
  3.  у разі захворювання щеплена дитина легше переносить хворобу.

Аргументи проти щеплення:

як правило, своє рішення не робити дитині щеплення багато батьків мотивують бажанням виробити у дитини природній імунітет або побоюванням отримати неякісну вакцину. Крім того, молоді батьки вважають, що роблячи немовлятам щеплення, вони піддають організм дитини занадто великому навантаженню без вагомих на те підстав.

Наявність протипоказань для проведення щеплень кожної дитини визначається індивідуально. Рішення приймається виходячи з Переліку протипоказань, установленого Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 595 від 11.08.2014 року. Згідно з цими документами, робити дитині щеплення протипоказано при важких ускладненнях від попередньої дози у вигляді анафілактичного шоку або токсичної еритеми, алергічної реакції на будь-який компонент вакцини, анатоксину; гострому захворюванні або загостренні хронічного захворювання; підвищеній температурі тіла; інших підставах.

При виявленні медичних протипоказань до вакцинації, відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України № 551 від 11 серпня 2014 року, дитину направляють на комісію з питань щеплення. Діти з хронічними захворюваннями в стадії ремісії за висновком комісії можуть бути вакциновані в умовах стаціонару.

Вакцинація дітей в Україні відбувається відповідно до «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень», затвердженого Міністерством охорони здоров’я. Удержавних поліклініках календарні щеплення дитині робляться безкоштовно. Однак не усі необхідні щеплення є в наявності. Уцьому випадку у батьків є три варіанти: дочекатися нової закупівлі викцини; самостійно придбати вакцину у спеціалізованій аптеці або звернутися в приватний медичний центр і зробити платне щеплення.

У якому б медичному закладі не робили щеплення, перед вакцинацією дитину обов’язково має оглянути лікар, який повинен:

  • дослідити історію перенесених хвороб;
  • оцінити реакції на попередні щеплення, якщо вони раніше робилися;
  • виміряти температуру тіла, провести огляд шкіри, порожнини рота, слизових оболонок очей, а також прослухати легені та бронхи;
  • у разі необхідності призначити додаткові клінічні обстеження органів і систем організму;
  • отримати письмову згоду батька або матерідитини на проведення вакцинації або туберкулінодіагностики;
  • у день щеплення, за результатами огляду, оформити медичний висновок про стан здоров’я дитини, що підлягає вакцинації. При виявленні ознак захворювання лікар повинен конкретизувати діагноз і внести відповідний запис в первинну медичну документацію.

Запис про проведення щеплення робиться відповідно до вимог чинного законодавства із зазаначенням наступних даних: торгова назва вакцини/анатоксину, назва виробника, доза, серія, термін придатності вакцини/анатоксину. При використанні імпортної вакцини/анатоксину додатково має зазначатися оригінальне найменування українською мовою.

Після проведення профілактичного щеплення дитина повинна знаходитися під наглядом медичного працівника не менше 30 хвилин. Точний час перебування під наглядом зазаначено в інструкції із застосування вакцини/анатоксину.

Якщо з якоїсь причини пропущено календарне щеплення, вакцинація проводиться за індивідуальним графіком, складеним лікарем за рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України. При порушенні термінів вакцинації щеплення роблять із дотриманням мінімальних інтервалів.

Незважаючи на те, що, відповідно до українських законів, щеплення є обов'язковими (стаття 27 ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та статті 10 ЗУ «Основи законодавства України про охорони здоров’я»), батьки дитини мають право від них відмовитися.

Відмова від проведення вакцинації оформлюється в письмовому вигляді на бланках встановленого зразка. Перед підписанням форми відмови від щеплень законним представникам дитини (батькам, опікунам) ще раз роз’яснюються можливі наслідки прийняття рішення.

Слід мати на увазі, що керівники дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів не мають права відмовити в прийомі до дитсадка або школи дітям, у яких відсутні обов’язкові профілактичні щеплення. Але за умови, що дитина отримала дозвіл лікарсько-консультативної комісії (із залученням епідеміолога) відвідувати навчальний заклад.

У період епідемії, діти без щеплень на законних підставах можуть бути відсторонені від занять у школі та відвідування дитсадка. Подібні запобіжні заходи застосовуються на строк спалаху захворювання або до того моменту, поки дитина не отримає всі необхідні вакцинації.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь