Затримки зарплат і тіньове оформлення: як каратимуть за це з жовтня
Уже з початку жовтня 2018 року український бізнес очікують масові перевірки – їх метою буде вивести з тіні тих працівників, які отримують зарплату в «конвертах».
Перевірки потрібні,
щоб вивести бізнес з тіні
і забезпечити всіх пенсією
В уряді нещодавно заявили, що величезна частина української економіки перебуває в тіні, в зв’язку з чим було прийнято рішення посилити перевірки. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що у бізнесу є час до кінця вересня, щоб привести всю документацію в порядок.
У Кабміні кажуть, що першими під підозрою виявляться ті компанії, де всі співробітники поголовно отримують мінімальні зарплати, адже, за офіційними даними, на 1 серпня 2018р. середня зарплата по країні становить 9170 грн.
Після перевірок, які проводитимуть інспектори, Держпраці накладатиме штрафи, а відповідати за виконання постанов доведеться Державній виконавчій службі.
Крім цього, за підрахунками Пенсійного фонду України, у 2017-ому через тіньову зайнятість, він втратив понад 30 млрд грн, адже рівень тіньової зайнятості перевищував 23%.
За неправильно оформлених співробітників доведеться заплатити більше 110 тис. грн штрафу
Почнемо з того, що інспектор може прийти з перевіркою в будь-який час і без попередження. Йому дозволено безперешкодно входити до будь-яких службових, адміністративних та виробничих приміщень. І не допустити його до перевірки – не можна. Точніше, можна, але за це керівництву компанії доведеться заплатити штраф – 3 мінімальні зарплати, тобто – 11 169 грн. Якщо ви не допустили до перевірки інспектора вже за виявленими порушеннями, тоді доведеться заплатити штраф у 100-кратному розмірі від мінімальної зарплати – 372 тис. грн. Це, до речі, найбільший штраф, який вам можуть нарахувати за будь-яке порушення.
Також інспектор може проводити при перевірці аудіозапис або ж фото- і відеозйомку. Але варто зазначити, що інспектор не може вимагати будь-які документи для передачі їх третім особам, вилучати оригінали документів або ж комп’ютери, розголошувати комерційні таємниці і виробничі процеси, а також перевіряти ті питання, які повинні розглядатися в суді. Максимальний термін такої перевірки – 10 днів, а мінімальний – 2.
Також великий штраф за кожного співробітника загрожує, якщо: його допустили до роботи без оформлення трудового договору; співробітник був оформлений на неповний робочий час, тоді, як виконує свої обов’язки повний робочий час; зарплату співробітникові виплачували без нарахування і сплати єдиного соціального внеску.
За такі порушення загрожує штраф в розмірі 30 мінімальних зарплат – 111 690 грн. Причому, варто відзначити, що ці штрафи нарахують окремо за кожного співробітника, який був неправильно оформлений.
Понаднормова робота
і затримка зарплати карані
Інспектор Держпраці також може виписати штраф в 10-кратному розмірі мінімальної зарплати – 37 230 грн – за такі порушення: встановлення окладів нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб; недотримання порядку оплати в нічний час, святкові, неробочі та вихідні дні; недотримання порядку оплати праці за виконану роботу у відрядженні.
У тому випадку, якщо були порушені терміни видачі заробітної плати, відпускних, розрахункових і т.д., компанія отримає штраф у розмірі 11 169 грн.
Також, крім фінансової відповідальності за порушення трудового законодавства, є ще й адміністративна відповідальність, яка загрожує безпосередньо керівним особам компанії. Адмінштрафи накладатимуть на посадових осіб всіх форм власності. Так, якщо співробітника допустили до роботи без оформлення трудових відносин, керівник може отримати штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 грн до 17000 грн). А за порушення термінів виплат загрожує від 30 до 100 нмдг (від 510 грн до 1700 грн).
До того ж, адміністративні штрафи плюсуються з фінансовими, які накладаються на все підприємство. Тому за одне порушення компанія може заплатити вдвічі більше.
За матеріалами Сегодня.ua